Kapalı Halı Saha Hangi Aşamalardan Geçerek Yapılır?

Kapalı Halı Saha Hangi Aşamalardan Geçerek Yapılır?

Futbol tesisleri ile açık ve kapalı halı sahalar yaygınlaşmaya ve bu doğrultuda insanlar futbol oynamaya daha çok ilgi göstermeye başladılar. Bu durum spor sahalarında düzenli bir artış meydana getirdi.

Temelde iki farklı halı saha çeşidi vardır; açık ve kapalı halı sahalar. Kapalı halı sahalar özellikle zor iklim şartlarına sahip olan bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir. Peki kapalı halı saha inşa etmek için neler yapılmalıdır ve hangi adımlar izlenmelidir? Buyurun inceleyelim.


Alt Yapımının Hazırlanması

Kapalı halı saha için ilk ve önemli aşama alt yapımın hazırlanmasıdır. Sağlam bir zemin olması ve daha düz olması için, titreşimli silindir ile çok iyi bir sıkılaştırma yapılmalıdır. Sıfır noktasına gelen zemin çevresine temel kazılarak kalıplar saplanır.

Kalıpların içerisine demirler döşenmeli, drenaj için ise hatıl içerisinde PVC borular eklenmelidir. Böylelikle zemin üzerine su geldiğinde veya saha yıkandığında, üzerine gelen suyun boşaltılması sağlanmış olunur. Sonrasında beton hatıl oluşturularak iyice sıkıştırılır.


Demir ve Çelik İşleri

Sahanın çevresinde yer alan hatlın içine oyulan plakalar, yüksekliği 4 metre borulara eklenmeli ve üst kısımları sac plakalarla sabitlenmelidir. Dikey boruların üstünden olan sac plakaların üst kısmına makaslar yerleştirilir ve makasların üzerine borular yatay biçimde sabitlenir. İstenilen yere borular kullanılarak menteşeli kapı ve saha direkleri yapılır. Kullanılan boruların özellikleri, projenin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.


Tel Örgü ve File Montajı

Sahanın etrafına yatay ve dikey direkler eklendikten sonra tel örgü ile çevrelenmelidir. Kullanılan direkler daldırma galvaniz yapılarak paslanmaya karşı dirençli hale getirilmelidir. Tel örgüler direklerin etrafına klemenslerle monte edilmelidir. Saha çevresi 15 x 15 cm olacak şekilde polyamid iplikten, kaleler ise 12 x 12 cm fileler ile kaplanabilmelidir.


Suni Çim İşçiliği

Suni çim zemini shockpad malzemeler ile döşenerek çok daha kaliteli bir saha elde edilebilir. Maliyetler bir nebze artsa da shockpad malzeme ile çok daha konforlu ve sakatlanmaların daha az yaşanacağı bir saha oluşur. Eğer shockpad kullanılmayacaksa zemine mıcır dökülerek sıklaştırma işlemi yapılmalıdır. Ardından ıslatılarak üst kısmına keçe serilmelidir. Keçe düzgün bir şekilde serildikten sonra çim halı serilir. Çok güçlü özel tutkallarla ek yerleri belli olmayacak biçimde yapıştırılır. Ardından saha çizgileri standartlara uygun olarak çizilir. Yine sahanın daha kullanışlı olmasını ve uzun süre sağlam kalmasını sağlayan granül dökme işlemi yapılır.1 m2ye en az 6 kg granül dökülmelidir. Dökülen granüller özel araçlarla çimin içine eşit bir biçimde yedirilmelidir. Bu işlemden sonra sahanın zemini hazır duruma gelmiş olur.


Kapalı Sahanın Tamamlanması

Halı sahalar ağırlıklı olarak akşamları kullanılır. İnsanlar iş çıkışlarında veya hafta sonları halı saha için vakit ayırırlar. Dolayışla akşamları sahayı aydınlatacak iyi bir ışık sistemi kullanılmalıdır. Sahanın büyüklüğüne göre çevresine LED ışıklar eşit sayıda yerleştirilir. Bu LED ışıklar saha direklerinin üs kısmına bırakılan özel direklere yerleştirilir. Işık yerleşimi sonunda sahanın her yerine eşit bir biçimde ışığın dağılmış olması gerekir. Sahanın büyüklüğü arttıkça olması gereken ışık gücüde katlanarak artar. Canlı yayınların yapıldığı futbol sahalarında ise çok sayıda çok güçlü LED ışıklar kullanılır.

Açık ve kapalı halı saha yapımı uzmanlık gerektiren işlerdir. Her işte olduğu gibi incelikleri vardır. Doğru ve dengeli malzeme kullanımında iş gücü ve niteliği sahanın kalitesini belirler. Malzemeler çok iyi olabilir ancak işçilik iyi değilse kaliteli bir saha ortaya çıkmayacaktır. Diğer senaryoda ise işçilik ne kadar iyi olursa olsun malzemeler kötü veya yanlış seçildiyse ortaya istenilen şekilde bir saha çıkmayacaktır. Her iki hususta da dengeli olmak ve iyi araştırarak doğru tercihi yapmak sizi istediğiniz kalitede bir sahayla buluşturacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler