Padel Tenis Kortu Yapım Maliyeti ve Özellikleri

Padel Tenis Kortu Yapım Maliyeti ve Özellikleri

Bu sahalar uluslararası mecralarda belirlenmiş olan sabit boyutların dışında amatör kullanımlar için ihtiyaç duyulan her boyutta yapılabilir. Integral Group, bu alanda uluslararası uzmanlık kazanmış, tanınmış bir padel kort üreticisi olarak Türkiye’de ve dünyanın 70’den fazla ülkesinde hizmet vermektedir. İnşa edilmesi gereken padel sahalarını kısa sürede tamamlayabilir. Integral Group'un oldukça deneyimli ekibi padel tenis kortu yapımı sürecinde tüm planlama ve programları alanın zemin özelliklerini dikkate alarak yapmaktadır. Şirketimiz tüm dünyada güçlü iş ağları bulunmaktadır ve her yıl Suudi Arabistan, Filipinler, Fransa, İspanya, Arnavutluk, İtalya, Rusya vb. gibi çeşitli ülkelere birçok farklı ürün ihraç etmektedir.

Padel tenis kortu projeleri Integral Group'un uzman ve deneyimli ekibi ile kısa sürede anahtar teslim olarak sizlere sunulur. Bu tenis kortları altyapı, demir, tel örgü, aydınlatma, suni çim halı döşeme ve tenis filesi montajı gibi aşamaları tamamlayarak inşa edilmektedir. Saha yapısı, padel ve tenis arasındaki temel farklardan biridir. Padel tenis kortu çok daha küçüktür ve oyun sırasında önemli bir role sahip olan duvarlar ile çevrilmiştir.  Çünkü oyuncular bu duvarlar sayesinde topu sektirmektedir.

  • Uluslararası otoriteler tarafından belirlenmiş olan kurallara göre padel kortu 10 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğundadır.
  • Tenis kortu da dikdörtgen şeklindedir ancak 23.78 metre uzunluğunda, teklerde 8.23 ​​metre genişliğinde ve çiftlerde 10.97 metre genişliğindedir.
  • Çizgiler beyazdır ve yanlarda duvar yoktur.
  • Teniste merkez 0.914 metre, yanlar 1.07 metre, padel teniste file orta yüksekliği 0.88 metre, uç yüksekliği 0.92 metredir.
  • Bu tenis kortları 18m x 36m ölçüleri dışında amatör kullanım alanlarında daha küçük hale getirilebilir.

Firmamızın padel tenis kortları yapımı için özel tenis halısı modelleri bulunmaktadır. Suni çim tenis halısı modelleri 15mm havdan 30mm hava kadar mevcuttur. Ancak 26mm halı modeli genellikle tenis suni çim halılarda tercih edilmektedir.

 

Padel Tenis Oyunu Dünya’ya Hangi Ülkeden Yayılmıştır?

padel tenis sahası

Oyunu öğrenmesi oldukça hızlı ve kolaydır, bu durum da onu eğlenceli ve bağımlılık yapan bir spor haline getirir. Delikleri olan elastik bir yüzeye ve düşük seviyede sıkıştırılmış bir tenis topuna sahip kısa, telsiz bir raket kullanılarak herkesin bildiği tenisin aksine servis koltuk altından yapılır. Şutlar, top çevreleyen cam duvarlardan sekerek önce ya da sonra atılır, bu da spora geleneksel tenise göre benzersiz bir boyut katar. Puanlama ve kuralları ise tenise çok benzer, en büyük farkı padeldeki servisin koltuk altı olması ve topların squashtakine benzer şekilde cam duvarlardan oynanabilmesidir. Kurallar, geleneksel bir tenis maçından daha uzun rallilerle sonuçlanan arka ve yan duvarların kullanımına izin verir. Puanlar, güç ve güçten ziyade stratejiyle kazanılır.

Web sayfalarının çoğu, oyunun 1968'de Meksika'da icat edildiğini iddia etse de Meksika Padel Federasyonu'nun web sayfası, 1969'da Acapulco'da olduğunu söylüyor. Kısa açıklamalarına göre, Enrique Corcuera Pimental oradaki evindeki tenis kortunda birtakım değişiklikler yaptı. Oyun ilk olarak İspanya'nın güney turizm kıyısının bir parçası olan Costa de Marbella boyunca İspanya'ya yayıldı ve oradan da bu oyunun ünü 1977'de Arjantin'e geçi. O ülkede o kadar popüler oldu ki oyunu oynayan muhtemelen 4,5 milyondan fazla kişi bulunmaktadır. Güney Amerika'nın (başta Meksika, Arjantin ve Brezilya) zengin bölgeleri ile İspanya ve Fransa'da geniş çapta yayıldı. ABD Padel Derneği, oyunun Brezilya, Paraguay, Uruguay, Venezuela, Şili, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, İngiltere, Avustralya ve Kanada'da oynandığını iddia ediyor. İspanya'da spor daha çok özel tenis ve golf kulüplerinde oynanır ve Brezilya'da daha çok varlıklı, Avrupa güney eyaletlerinde daha yaygın olarak oynanır, bu da raketin seçkinler için bir spor olduğunu kanıtlar.

 

Padel Tenis Kortu Yapım Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Padel tenis kortu yapım aşamaları; beton dökümü, demir işleri, tel örgü, aydınlatma, sentetik çim halı döşeme ve son olarak tenis filesi kurulumu şeklinde ilerlemektedir. Altyapı çalışmaları aşamasında tenis kortu olarak yapılacak kat planı tesviye edilir. Temel, alanın tüm çevresini dolaşacak olan kiriş kalıbı için kazılmıştır. Daha sonra kiriş için 8 ve 12 Q demir çubuklar kullanılarak ağ yapılır. Çevre kirişi içerisinde konumlandırılacak çitin ana direklerini birbirine bağlamak için teraziye düzenli aralıklarla 3” ankraj boruları yerleştirilir. Daha sonrasında çevre kiriş kalıplarına BS 20 formundaki hazır beton dökülür. Drenaj sistemi kurmak için drenaj kanalları açılır. Bunun sebebi ise sahada su birikmesini engellemektir. Sahadaki drenaj sistemi uygun malzeme ile tamamlandığında bu kanallar kapatılır ve zemin ile sıfırlanır. Drenaj sistemi tamamlandıktan sonra padel tenis kortunun zemini çakıl dolgu malzemesi ile kaplanır. Sentetik çim zeminli padel tenis sahası yapımında asfalt uygulamasının yanı sıra zemine beton dökülebilir. Hazır beton çakılların üzerine dökülerek iyice parlatılır.

Tüm bu aşamalardan sonra çevre direkleri ve tel çit montajına başlanır. Hat üzerine yerleştirilen ankraj borularına dikey direk boruları kaynakla, destek boruları da bu borulara üst, orta ve yatay olarak bağlanır. Daha sonra yatay borulara dört köşeden çapraz olarak takviye uygulanır. Sahanın dört tarafında bulunan dikey borular üzerine düzenli aralıklarla dikey takviye boruları döşenir.

Tenis kortunun uzun kenarlarına merdivenli aydınlatma direkleri yerleştirilmiştir. Aydınlatma direklerinin üzerine 400 W aydınlatma kapasiteli metal formlu projektörler yerleştirilmiştir. Projektörler, elektrik altyapısı ve montajı projenin enerji ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılayabilecek şekilde döşenerek çalışır duruma getirilir. Sahanın standartlara uygunluğu göz önünde bulundurularak file çubuk için en uygun noktalar karşılıklı olarak belirlenir. Sentetik çim halı kaplama uygulaması yapıldıktan sonra direkler yerine sabitlenir. Daha sonra 4x4 cm gözenekli ve PVC kaplı tel örgü, kortun etrafındaki direklere gerilir ve tüm saha çitle çevrilidir. Ayrıca bu çitler çelik halatlar yardımıyla da güçlendirilir.

 

Padel Tenis Kortu Yapımında Zeminin Önemi Nedir?

padel kort üreticisi

Arka duvarları 3 metre yüksekliğe kadar camdan yapılmış bir padel kortu 20 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde, cam yan duvarlar ise 4 metre sonra sona ermektedir. Kortun geri kalanı 4 metre yüksekliğe kadar metalik bir ağ kullanılarak kapatılır. Oyun alanının ortasında, sahayı ikiye bölen bir ağ bulunur. Merkezde maksimum 88 cm yüksekliğe sahiptir, her iki tarafta 92 cm'ye yükselir. Bu alanlar daha sonra ortada bir çizgi ile bölünmüştür ve arka duvardan üç metre uzaklıkta başka bir çizgi servis alanını işaretler. Beton zemin üzerine çim halı uygulaması yapılır. Suni çim halının birleşim yerlerine çift katmanlı poliüretan tutkal uygulanmış bez yerleştirilir. Kort çizgileri proje sahibinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda beyaz ya da sarı olarak kesilerek uluslararası normlara uygun olarak sahaya yerleştirilmektedir.

Uygulanan sentetik çim halının üzerine silikadan özel olarak üretilmiş tenis kort kumu dökülür. Fırçalama makinesi ile kum, suni çime iyice yedirilir ve tenis kortu müsabakalara hazır hale getirilir. Padel tenis kortlarında döşeme sistemi olarak suni çim halı kullanımı ile mükemmel yumuşaklık performansı elde edebilir, cilt sağlığınız korumaya devam edebilirsiniz. Bu avantajlara ek olarak, iyi drenaj, antikorozif, küf önleyici, haslık ve UV direnci bu döşeme sisteminin diğer faydalarıdır. Mükemmel aşınma önleme performansı, alanın kullanım sıklığını artırabilir. Öte yandan suni çim halı döşeme sisteminin kurulumu kolaydır ve herhangi bir ekstra bakım maliyeti gerektirmez.

Padel tenis kortu (padel tenis sahası) projeleriniz için Integral Group olarak ücretsiz danışmanlık sağlıyoruz. Ayrıca tüm ürünlerimiz %100 yerli olarak üretilmektedir. Bizimle hemen integralgroup.com.tr adresimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler