Geomembran Nedir?

Geomembran Nedir?

Geomembran, yalıtım ve yüzey koruma sağlamak kullanılmaktadır. Geomembran üretimi sentetik hammaddelerden yapılmaktadır. Integral Group tarafından üretilmekte olan geoembranlar kimyasal maddelere karşı yüksek dirence sahip özelliklere sahptir. Ayrıca,  çekme mukavemeti yüksek, geçirgenliği düşük, delinme ve çatlamalara karşı son derece dayanıklı bir şekilde üretimi yapılmaktadır. Geomembranlar birçok amaçla kullanılırken en çok kullanılma sebebi geçirimsizlik sağlamaktır. Bunun yanı sıra geomembran nedir ve geomembran uygulaması nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Integral Group tarafından üretilen geomembran özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Integral Group geomembranlarının kimyasal maddelere karşı dayanıklılığı oldukça yüksektir.
  • Geomembranların geçirgenliği düşük olması çok önemlidir. Integral Group tarafından üretilen geomembranların geçirgenliği son derece düşüktür.
  • Delinme ve çatlamalara karşı yüksek dayanıklı olması sebebiyle uzun yıllar boyu kullanılabilirler. UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.
  • Uygulaması hızlıdır ve Integral Group sizler için uygulamayı gerçekleştirmektedir.
  • Kaliteli ve son derece ekonomiktir.
  • Herhangi bir yıpranma olasılığına karı tamiri çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.

 

Geomembran Kurulumu Nasıl Yapılır?

geomembran kurulumu

Geomembran kurulumu üstün bir bilgi ve deneyimine sahip olmayı gerektirmektedir. Geomembran uygulaması, planlama aşamasından itibaren titizlikle gerçekleştirilmektedir. Çünkü bu uygulama üstün teknik bilgisi ve profesyonellik gerektirmektedir. Integral Group tarafından doğru ürünler ve ürün bileşimlerinin kullanılmaktadır. Kullanılan tüm ürünlerin birbirleri ve çevresel faktörlerle etkileşimlerinin doğru hesaplanması gereklidir. Uzman ve deneyimli ekibimiz, arazi eğiminden toprak yapısına, farklı sıcaklık olasılıklarından sızdırma katsayılarına kadar pek çok bilginin doğru analiz edilmesi sizler için sağlamaktadır. Kurulum yapılırken yapılan tüm bu uygulamalar siz değerli müşterilerimizin satın aldığı geomembranları uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için yapılmaktadır.

Öncelikle açıktaki zemininin en az 25-35 cm derinlikteki kısmı % 95 oranında sıkıştırılır. Kaplanacak bütün yüzeyler düz hale getirildikten sonra bu alan oldukça iyi bir şekilde temizlenmelidir. Bu yerde yabancı madde, kesici madde ve moloz bulunmaması gerekir. Ayrıca su birikintisi bulunmamalarıdır. Bu hususta endişelenmenize gerek yoktur. Integral Group olarak sizler için deneyimli ekiplerimiz bu aşamalar için özenle çalışmaktadırlar.

Geomembran döşenmeden önce ankraj hendekleri kazılır ve geomembranın hendekle birleştiği yerde keskin kıvrımlardan kaçınmak için hendeğin köşeleri hafifçe yuvarlatılır. Geomembran ile doğrudan temasın en aza indirilmesi gereklidir. Geomembran kurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ortam sıcaklığının 0°C ile 40°C arasında olmasıdır. Kurulum işlemi orijinal tasarıma göre şekillendirilir ve sonra kurulum tamamlanır. Kurulum prosedürleri incelikle uygulanır ve çalışma sahasında kontroller devam eder. Katmanlar hazırlanan prosedüre uygun olarak gerçekleştirilir. Deneyimli ekibimiz, kaynakların bütünlüğünü kontrol etmek için çeşitli testler uygulamaktadır. Bu sayede ürün dayanıklılığı artmaktadır. Mühendislerimiz ve ekibimiz tarafından belirlenen alanlarda gerçekleştirilen testler tamamladıktan sonra kurulum işlemi tamamlanmaktadır.

 

Geomembran Kullanım Alanları Nelerdir?

Geomembran kullanım alanları oldukça fazladır. Geomembranlar; katı atık depolama alanlarında, göletlerde, yapay göllerde, metro çalışmaları ve bu gibi alanlarda yalıtım ve yüzey koruma amacıyla, tıbbi atık toplama alanlarında, baraj ve su tutma havuzlarında, tanklarda, binalarda, altgeçitlerde, atıksu boruları ve tünel izolasyonlarında, arıtma havuzlarında, sulama havuzlarında, kanallarda, zehirli atın alanlarında ve bitki arıtma tesislerinde kullanılır.

Geomembralar ihtiyaca göre değişik hammaddelerden üretilebilmektedir. HDPE ve PVC, bu hammaddelerden birkaç tanesidir.

  • PVC Geomembran ana hammaddesi Polivinil Klorürden üretilen geomembranlardır. PVC hammaddesinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İnsan sağlığına ve doğaya zarar vermeyen ağır metaller içermeyen plastifyanlar ile extruzyon ,kalıp ve kalenderleme üniteleri ile üretimi yapılmaktadır.  PVC Geomembranlar yumuşak ve kolay şekil alırlar. Bu sayede kurulması istenen tüm yapılarda kullanımı mümkündür. Son derece sağlam ve uzun ömürlü yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir.
  • HDPE Geomembran ise katı atık tesisi, madencilik ve su tutma uygulamalarında kullanılmaktadır. Yüksek yoğunluklu polietilen olarak da adlandırılmaktadır. Yüksek yoğunluklu polietilen hammadeden üretilen HDPE Geomembranların mukavemeti çok yüksek olup yük dayanımı ve yırtılma riski oldukça azdır. Bunun yanı sıra güneş ışınlarına dayanıklıdır.

 

Geomembran Maliyeti

geomembrane üretici

Integral Group tarafından üretilen yüksek kaliteli geomembranlar, kurulum sürecinden itibaren oldukça avantajlıdır.  Çünkü kaliteli olmasının yanı sıra birim fiyatı oldukça makuldür. Integral Group tarafından üretilmekte olan geomembranlar, birim fiyat açısından düşünüldüğünde uzun ömrüyle siz değerli müşterilerimize oldukça avantaj sağlamaktadır. Kullanılan malzemenin miktarı ve kalitesi ise geomembran fiyat ve HDPE geomembran fiyatlarını etkilemektedir.

Geomembran Üreticisi

Türkiye’de birçok geomembran üreticileri bulunmaktadır. Ancak Integral Group, geomembran üreticisi olarak bu üreticilerin arasında lider konumda bulunmaktadır. Firmamız uluslararası kuruluşların projelerine geomembran ürünleriyle hizmet sunmaktadır. Belirtmek gerekir ki, ana prensiplerimiz güven, kaliteli ve dayanıklı ürünler, işçilik ve müşteri memnuniyetidir.

Türkiye'deki birçok projenin yalıtım işlerini başarı ile tamamlamış olan Integral Group, sektördeki çalışmalarına başarıyla devam etmektedir. Kaliteli ve dayanıklı ürünler, ekonomik fiyat skalası, profesyonel uygulama ve titiz çalışma, tam sızdırmazlık ve müşteri memnuniyeti en önemli ilkelerimizdendir. Tüm bu hususlar bizleri sektörümüzde faaliyet gösteren diğer firmalardan ayırmaktadır.

Integral Group, yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası geomembran üreticileri arasında yer almaktadır. Uzman yaklaşımları ve titizlikle çalışan ekipleri sayesinde bu sektörde önemli bir uluslararası konum kazananmış olup ABD, İngiltere, Filipinler, Rusya, Mısır, Arnavutluk, Fransa, İtalya vb. ülkelerle ihracat yapmaktadır.

Sizler de geomembran fiyatları, HDPE geomemran fiyatları, geomembran uygulaması ve HDPE membran uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için 0 (212) 678 13 13 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler