Okullarda Spor Salonu Yapımı Önemi

Okullarda Spor Salonu Yapımı Önemi

Temiz havada egzersiz yapmak sağlıklıdır ve herkes bu konuda hemfikirdir. Ancak sonbahar ve kış günlerinde çiseleyen yağmurda, soğuktan buz kesen futbol sahasında futbol oynayabilir misiniz? Bu aktivite bağışıklık sistemini güçlendirse de biraz çaba gerektirir. "İçeride iken dışarıda olmak" mottosu ile; bir çatı altında korunaklı olarak açık spor salonu avantajlarından tam anlamıyla faydalanabilir ve tüm yıl boyunca spor salonu ekipmanlarından yararlanabilirsiniz.

Yapısal olarak çok amaçlı salonlar beşik çatılı açık çelik konstrüksiyon ve isteğe bağlı olarak 1 ila 3 oyun alanından oluşmaktadır. Integral Group tarafından yapılan açık hava spor salonları sistem yapıları gereği son derece ekonomiktir. Ayrıca sayısız spor dalına uygun, etkinlik alanına dönüştürülebilen, düşük işletme ve bakım maliyetleri, kişiye özel uyarlanmış ölçüleri ve salon ekipmanları ile pek çok kişinin de beğenisini kazanmaktadır. PU spor zeminleri ve suni çim sistemi zemin kaplaması olarak kullanılabildiğinden, yaralanma riski olmadan optimum oyun özellikleri temin edilir.

 

Uygun Maliyetli Alternatif Spor Salonu Yapımı

Çok amaçlı salonlar, bir yandan akıllı modüler yapıları, diğer yandan birkaç salon tipine indirgenmesiyle tüm ihtiyaçları bir arada karşılamaktadır. Bu sayede satın alma maliyetleri, mevcut dış mekan salon konseptlerine kıyasla sadece yüzde 10 civarındadır. Açık alan spor tesislerinin düşük alan gereksinimi ve kısa inşaat süresi de daha da yaygınlaşmasına katkıda bulunur: 8 ila 10 hafta içinde hazır olabilirler. Ek olarak, yüksek enerji verimliliği ve bakım kolaylığı ile karakterize edilirler ve ne ısıtılırlar ne de ayrıca zaman alıcı bakım rutinlerini gerektirirler.

açık spor salonu

Yüksek kaliteli, galvanizli çelik yapı, bir Integral Group spor salonunun uzun ömürlü, son derece sağlam destekleyici yapısını oluşturur. 1.5 m'lik geniş bir çatı çıkıntısı ile çok amaçlı salonun kenar alanlarını da içeren hava koşullarına dayanıklı, sadece düz eğimli beşik çatı, yağmur, kar ve doğrudan güneş ışığına karşı koruma sağlar. Herhangi bir ekipman darbesine dayanıklı LED aydınlatma sayesinde açık hava spor tesisi gece ve gündüz de rahatlıkla kullanılabilir. Engelliler için de sınırsız erişim ve kurtarma sedyeleri bulundurma gibi bir spor alanında kalifiye özellikler olarak tanımlanan sofistike bir konsepti tamamlar. Bir Integral Group spor salonunu okullarda ve ortak yaşam alanlarda kullanım olanakları çok çeşitlidir ve modüler sistem yardımıyla ilgili operatörün ihtiyaç ve gereksinimlerine en uygun şekilde uyarlanabilir.

Bu spor salonları Integral Group tarafından özellikle futbol için tasarlanmış ve yıllardır mini sahalarda kendini kanıtlamış dolgu granülleri ile doldurulmuş suni çim sistemine sahiptir. Dokulu çim lifleri suni çimi sağlam ve bakımı kolay hale getirir. Suni çim zemin sistemleri ise kum veya kauçuk dolgusuz birçok çeşidi vardır. Bu tür suni çim, yoğun ve düzgün yüzeyi nedeniyle hızlı ve hassas bir oyuna izin verdiği için hokey için idealdir.

Her iki spor zemini dolgusu sıcak yaz günlerinde oyun alanının aşırı ısınmasını engeller ve elastik bir katman optimum bir kullanım sağlar. Rugby gibi sporlar her iki sistemde de uygulanabilir. Plastikten yapılmış modüler bir kaplama ile açık hava spor sahasını kısa sürede sağlam bir etkinlik alanına dönüştürür. Devam eden operasyonlar için seçilen diğer özellikler, yeni çok amaçlı salonları tamamlıyor.

 

Integral Group Şirketinden Akıllı Teknoloji Hizmetleri

Açıkça görülebilen dijital skorboard ile oyuncular ve seyirciler, çok amaçlı spor salonunun tamamen dolması durumunda her zaman mevcut skor hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu skoreboard, röle adı verilen bir cihaz aracılığıyla kontrol edilir ve bir düğme yardımı ile atılan goller ve puanlar oraya kaydedilebilir. Ses, açık hava spor salonunun içinde yoğunlaşacak ve komşular büyük ölçüde rahatsız edilmeyecek şekilde ayarlanmıştır.

Salon ekipmanının teknik özelliği, hedeflerin üzerine kalıcı olarak monte edilen hız ölçümüdür: topların hızını belirlemek için iki lazer ölçüm cihazı kullanır ve sonucu dijital ekran panosuna aktarır. Bu amaçla açık hava salonu, otomatik ışık ve kamera kontrolü ile internet tabanlı rezervasyon ve ödeme sisteminden oluşan tamamen el sistemine sahip bir kapalı spor salonundan daha donanımlıdır. Bu, yalnızca harici kiralamanın idari çabasını minimuma indirmekle kalmaz, aynı zamanda spor tesisinin oldukça düşük işletim maliyetlerini de büyük ölçüde azaltır.

indoor-sports-halls-stadium-olympic-pools-integralspor

Avrupa'daki çok sayıda Integral Group spor salonu başarısını bu anlamda küçük ama oldukça dikkat çeken ve önemli dokunuşları sayesinde kanıtlamıştır. Özellikle zemin kaplaması olarak tercih ettiğimiz sentetik çim ile hava koşullarına karşı korumalı çok amaçlı salonlar sporcular arasında her geçen gün beğeni toplamaktadır. Kulüpler ve topluluklar için, aynı zamanda uygun maliyetli, sürdürülebilir spor tesisleri yaratma fırsatı sunan sentetik çim kullanımı, bağlayıcı bir bütçe çerçevesinde elde edilebilecek en yüksek verimi sunar. Ve birçok yerde spor salonları ve ücretsiz salon kapasitesinin aşırı eksikliği nedeniyle kapalı ve çok fonksiyonlu spor tesislerine talep büyüktür. Integral Group ekibi olarak daha önce birçok ilkokul ve lise spor salonu projesini başarıyla tamamladık. Bu projelerde hizmetlerimizin uzun ömürlü kullanımını vaat ediyor ve bu alanda en bütçe dostu fiyatları sunuyoruz. Bir açık hava spor sahası inşa etmek istiyorsanız tecrübeli ekibimiz ile çalışmayı tercih ederek normalden çok daha düşük maliyetler ile tesisinizin yapımını tamamlayabilirsiniz. Buna ek olarak bir kapalı spor salonu 4 mevsim uzun yıllar kullanılabilir. Daha detaylı bilgi için randevu alarak ekibimizden size yardımcı olacak herhangi bir uzmandan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Suni Çim Zemin Kaplamanın Açık Hava Sporları Sahalarına Katkısı

Suni çim sahaların yapılmasının temel nedeni, bunların doğal çim sahalardan daha fazla kullanım süresine izin vereceği ve kulübün kullanımına açık olacağı beklentisidir. Bu zemin kaplamaları sayesinde takımlar olumsuz hava koşullarında bile antrenman yapabilirler. Suni çimin yalnızca düzenli bakımının, parkurun tüm yıl boyunca oynanabilmesini sağladığını belirtilmelidir. Düzenli bakım olarak suni çim robotu ile tazeleme, düzenli temizlik, dolgu malzemesinin düzleştirilmesi ve dolgu katmanının fırçalanması sayılabilir. Suni çim bakımının birincil amacı, oyun alanının su geçirgenliğini korumaktır. Yılda bir veya iki kez uzman firmalar özel makineler ile daha yoğun önlemler almaktadır. Suni çim zemin kaplamalı alanlar, uzman spor salonu inşaat şirketlerinin sertifikalı ürünleri kullanılarak DIN EN 15330-1 ve DIN 18035-7: 2019-12'ye uygun olarak kurulur. Çeşitli standart yapım yöntemlerine göre katman yapısı, diğer öğelerin yanı sıra çakıl temel katmanlarından, bir asfalt yüzeyden ve elastik katmandan oluşur. Gerçek sentetik çim sistemi, püsküllü filamentten yapılmış bir halıdan oluşur. Kuvars kumu ile doldurulması sistemi stabilize eder ve liflerin düzleşmesini sağlar. Farklı granül türleri de spora özgü özellikler sağlar. Liflerin dokusuna ek olarak, dolgu malzemesi, doğal çime mümkün olduğunca yakın bir oyun hissi sağlar. Maliyet/fayda hesaplaması ayrıca, yoğun bir şekilde kumla doldurulmuş bir sahanın en uygun seçenek olduğuna açıklık getirebilir. Bu, örneğin okul sporlarında çok işlevli kullanım için geçerlidir. Hokey veya tenis için suni çim genellikle farklı bir ürün grubundan gelir ve futbol için uygun değildir.

kapalı spor salonu

Ürün seçimi uzman bir planlayıcının desteği ile yapılmalıdır. Uzman bir peyzaj mimarı veya bir spor sahası inşaatı için bir ofis, yeni suni çimin kurulumunu, doğal bir çim veya tenis kortunun suni çime dönüştürülmesini planlamalı ve tüm süreç boyunca size eşlik etmelidir. Test ve sipariş kabulü için, sizinle birlikte projeye bağımsız ve sertifikalı bir spor zemin test uzmanına götürmeniz tavsiye edilir. Bir spor tesisi test enstitüsü, spor sahası operatörünün suni çim sahasının durumunu değerlendirmesine ve ona onarım, yenileme veya yeni bir yapımın tavsiye edilip edilmediği konusunda tavsiyede bulunur. Alanda yeni bir bina varsa, eski malzemenin profesyonel bir şekilde imha edilmesi gerekir.

 

Suni Çim Döşeme Sistemlerinde Maliyet Hesaplama Faktörleri

Suni çim projeleri için maliyet hesaplamaları ve yatırım toplamının amortisman yönü göz önüne alındığında, çeşitli noktalar önem kazanır: yaklaşık 12 ila 15 yıllık beklenen yaşam döngüsünden sonra, yeni bir inşaat önlemi gereklidir. Profesyonelce kurulmuş, üretilen alt yapı (yerinde inşaat), gerekirse yeniden çalışıldıktan sonra bir veya iki döngü süresince daha kullanılabilir. Yeni suni çime ek olarak, eski aşınma katmanlarının da sahada sabitlenmesi gerekir. Su tüketimi daha düşüktür ve buna ek olarak suni çim sadece projektörlerle işlevsellik kazanır. Çünkü aydınlatma olmadan özellikle sonbahar ve kış aylarında istenilen kullanım sürelerine maalesef ulaşılamaz.

Spor salonu yapımı geçmiş yıllar da yoğun bir biçimde kullanılan mikroplastiklerle ilgili tartışmalarda yer alan mevcut gelişme ve plastik granül yasağı, pratikte kauçuk granülle yapılan suni çim sahaların neredeyse yasal kabul kriterlerinden çıkarılmasına neden olmuştur. Bu tür sistemlerin operatörleri başlangıçta tarihsel tahsise teminat sağlayabilir, ancak gelecek nesil için farklı planlamalar yapma mecburiyetinde bırakabilir. Olabilecek en güncel kriterler ile üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimiz sayesinde her geçen gün çok daha geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. Bu nedenle uluslararası mecralarda markamızdan sıklıkla söz ettiriyor ve her geçen gün ihraacat bağlantıları kazanıyoruz. Ticari ilişkilerimizin yoğunlukta olduğu ülkeler arasında İngiltere, Kosova, Malta, Afganistan, Yunanistan, Portekiz ve Fransa yer almaktadır. Devamlı bir biçimde sürdürüdüğümüz projelerimizden ve yenilikçi ürünlerimizden haberdar olmak için bu linke tıklayarak bir sonraki makalemizi inceleyebilirisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler