2022 Squash Salonu Yapımı

2022 Squash Salonu Yapımı

Metnimizin başlığını görenlerin ilk tepkisi, “squash nedir?” olabilir. Çünkü bu oyun futbol gibi köklü bir oyun olmamakla beraber son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Squash hızlı hareket edilmesi gereken bir raket sporudur. Squash oyunu; küçük, içi boş bir lastik top ile dört duvarlı bir saha içinde oynanır. Her iki oyuncu da squash raketleri kullanır. Squash oyunu aynı zamanda, kasları güçlendiren ve saatte 800 kalori yakan harika bir üst ve alt vücut egzersizidir. Sağlıklı kalmak isteyen herkes için muazzam bir seçenektir.

Squash sporu sırasında oyunu oynayan kişinin tüm vücudu sürekli hareket halindedir ve oyuncular, bazı oyunlarda 170 mil hıza ulaşabilen bir topun peşindedir.  Bu nedenle, squash oyunu oynamak sağlığınızı iyi yönde etkiler ve oyunu oynayan kişiye birçok avantaj sunar:

  • Kardiyovasküler gelişime yardımcı olur.
  • Esneklik kazandırır.
  • Kilo kaybına yardımcı olur.

Squash oyunu son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş ve böylece oyunun rahat bir şekilde oynanması için önemli olan squash salonu ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

 

Squash Salonu Çeşitleri

squash salonu yapımı

  • Kapalı Squash Salonu

Çoğu squash salonu dört duvarlı bir odada yer alır. Buna ön duvar, yan duvarlar ve topun oyunda kalmasını sağlayan arka duvar ve tavan dahildir. Oyunun rahat bir şekilde oynanabilmesi için oyuncuya bolca alan sağlamak için her duvarın yaklaşık 4-6 m yüksekliğinde olması gerekir. Squash salonu duvarları için aşağıdaki malzemelerden herhangi birini kullanmayı düşünmelisiniz: cam, yüksek yoğunluklu kum dolgulu tahtalar, sıvalı duvar veya prefabrik duvar panelleri. Hangi materyali kullanmaya karar verirseniz verin, bunun bir squash salonu için temel kriterlere uyduğundan emin olmanız gerekmektedir.

 

  • Açık Squash Salonu

Kapalı squash salonları çok daha yaygın ve popüler olsa da, açık hava squash salonu inşa etmek de mümkündür. Aslında, oyunun keyfini çıkarmak için belirli ve havadar bir alanın olması harika bir fikir olabilir! Açık hava squash salonunun en güzel yanı, oyun alanının bağımsız olmasıdır.

Uygun bir squash salonunun oluşturulabilmesi için özellikle hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış cam duvarların yanı sıra zemin için panellerin kullanılması da gerekmektedir. Alternatif olarak, aynı hava koşullarına dayanıklı cam kullanabilir. Bunun yerine hava koşullarına dayanıklı plastik levhalar da kullanmak mümkündür. Eğer akşam saatlerinde de squash oynamak isterseniz salona aydınlatma da taktırabilirsiniz Açık hava squash kortunda akılda tutulması gereken en önemli şey, tüm malzemelerin standartlara uygun olması ve yaşadığınız yerdeki hava koşullarına dayanıklı olmasıdır.

 

Squash Salonu Uygulama Metodu

Lider squash salonu üreticilerinden biri olan Integral Spor, müşterilerine en kaliteli salonları sunmak için yapım aşamasında bazı adımları takip ederek kendisine özgü bir uygulama metodu geliştirmiştir. Bu uygulama metodunun detaylarını aşağıdaki tabloda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

UYGULAMA METODU

Yan ve Ön Duvarlar

Yığma tuğla veya içi dolu tuğlalar kullanılarak duvarlar yapılmalıdır.

Duvar Kaplamaları

40 newton/mm2 basınca dayanıklı 4 kat işlem gören polimer ve fiber esaslı endüstriyel thixotropik duvar kaplaması yapılır. Bu kaplamanın ardından Epoxy esaslı çist kompenantlı yüzey sertleştirici astar katmanı yapılır. Son olarak 3 kat uygulanmak üzere epoxy duvar kaplaması yapılır. Son olarak ise oyun alanlarını belirleyen çizgiler yapılır.

Cam Özellikleri

Squash sporuna uygun olarak üretilmiş cam bağlantı aparatları kullanılarak 12 mm kalınlığında temperli cam ile cam duvar imalatı yapılır. Cam imalatı yapılırken bağlantı aparatları ve menteşeler kortun iç yüzeyinde en ufak bir çıkıntı dahi oluşturmamalıdır. Cam duvarın bitmiş yükseliği 2,13 metredir. Cam duvarın arkasında 30 cm genişliğinde cam kolonlar bulunmalıdır.

Cam Kapı

Özel olarak üretilmiş cam kapı menteşeleri kullanılarak 12 mm kalınlığında temperli cam ile yapılmalıdır. Cam kapının açılış yönü oyun alanı içine doğru açılacak şekilde yapılıp, dışa açılmaması için stoper kullanılmalıdır.

Parke Zemin

Lastik takozlar üzerinde askıya alınmış Avusturya ladini kalaslar 180 ayrı noktadan 10 cm uzunluğundaki Buldex vidaları ile zemine sabitlenir. Silinmiş ve fırınlanmış Avusturya ladini latalar 5 cm uzunluğundaki çiviler kullanılarak alt katmandaki kalaslara monte edilir. Birinci sınıf akçaağaç veya dişbudak ağaçlarından imal edilmiş rabıta parkeler çist kompenantlı tutkal kullanılarak karkas yapıya monte edilir. Squash sporuna uygun olarak su bazlı cila ile cilalama işlemi yapılır ve oyun alanını belirten çizgilier çizilir. Parke zemin montajı yapılırken duvar ile parke zemin birleşiminde 6 mm genleşme payı bırakılır. Parke zeminde ise her 1,50 metrede bir 3 mm genişliğinde genleşme payı bırakılır. Bu genleşme payları herhangi bir malzeme ile kapatılmamalıdır.

Sound Board (Tin)

43 cm + 5 cm yüksekliğindeki Soundboard (Tin) kortun eni boyunca ön duvarın alt kısmına monte edilir. Özel olarak imal edilmiş olan 5 cm yüksekliğindeki bölge bu bölgeye çarpan topun mutlaka yön değiştirmesini sağlar.

 

 

Squash Salonu Maliyeti

squash salonu maliyetleri

Squash salonu maliyeti, birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Baştan sona bir squash salonu inşa etmek yaklaşık olarak 40.000 ila 60.000 dolar arasında değişiklik gösterse de net bir ücretten söz etmek doğru olmayacaktır. İşçilik maliyetleri, kurulacak ek sistemler (ısıtma gibi) maliyeti etkileyen faktörler arasındadır. Bunun yanı sıra squash salonu yapım maliyeti büyük ölçüde kullanılan malzemelere ve tesisin planlanan kullanımına bağlıdır. Bundan dolayı bir squash salonu inşa ettirmeden önce tercih etmek istediğiniz squash salonu üreticisi ile tüm detayları görüşmek ve çıkacak projeye göre bir fiyat belirlemek çok daha doğru olacaktır.

 

Integral ve Squash Salonu Yapımı

Integral ailesi kaliteli ürünleri ve standartlara uygun hazırladığı squash salonları sayesinde hem müşterilerine hem de oyunculara muazzam avantajlar sunar.  Eğer sizler de bizimle çalışmak isterseniz squash salonu yapımı ve squash salonu maliyetleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede size geri döneceğiz!

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler