Suni Çim Halı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Suni Çim Halı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Suni çim halı, insan yaşamında farklı şekillerde kullanılan ve teknolojik gelişmeler neticesinde insan yaşamını kolaylaştıran oldukça avantajlı bir üründür. Kalitesi ve çeşitliliği sayesinde insan yaşamına entegre edilmesi oldukça kolay olan çim halı, doğal çim görüntüsü vermesi ve insan sağlığına yönelik olumsuz etkiler ortaya çıkarmaması nedeni ile oldukça yoğun tercih edilir.

Yaşam alanlarınızın şekillendirilmesinde ve daha konforlu bir ortam tesis edilmesinde değerli olan bu halı çeşidine daha yakından göz atmak ister misiniz? O halde gelin suni çim halı ve bu halı çeşidi ile alakalı bütün bilinmeyenleri sizin için ele alalım!


Çim Halı Nedir?

Çim halı ya da bazı kimseler tarafından adının önüne suni eki getirilen halı çeşidi; doğal çim görüntüsünü yakalamak adına sentetik malzemenin işlenmesi ile elde edilir. Amaç görsel olarak doğal çim görüntüsünü yakalamak olsa da kullanım açısından da doğal çime yaklaşılmaya çalışılır. İnsan yaşamının farklı alanlarında kullanılan çim halıların renk ve boyut konusundaki çeşitliliği oldukça fazladır.

İnsanların genel anlamda dış ortamlar için tercih ettikleri suni halıların son dönemlerde iç mekân tasarımlarında da tercih edilmeye başlandığı görülüyor. Özel iplikler ve üretim teknikleri ile hazırlanan bu halıların en yoğun kullanım alanı halı sahalardır.

Futbol severlerin hem bir spor etkinliği gerçekleştirmek hem de futbol aşklarını diri tutmak adına belirli zamanlarda yaptıkları halı saha maçlarında zemin hem suni çim halılardır. Koşarken veya bir müdahale sırasında yere düşen kişinin yaralanmasına engel olan bu halılar, kullanım amaçlarına uygun bir şekilde tasarlanır.


Çim Halılar Nasıl Üretilir? Hangi İplik Kullanılır?

Klasik halı modellerinde amaç yere serilen halının insanı soğuktan koruması ve dekoratif görüntü sağlaması olurken suni çim halıların da amacı dekoratif görüntü sağlarken insan yaşamını kolaylaştırmaktır. Bu amaçla üretimi sırasında sentetik fibrile ve monofilament iplik kullanımına başvurulur.

Üretim aşamalarında kullanılan özel iplik çeşitlerinin yanı sıra tufting makinelerinde özel olarak işlenen bu halıların son halini alması sağlanır. İşlem sırasında kullanılan tufting makinelerinde hav boyu genellikle 5 mm ile 55 mm arasında değişkenlik gösterir. İşlem sonrasında elde edilen iplikler taban bezi olarak adlandırılan ve genellikle siyah olan zemine dikilir. Dikim aşamasından sonra ipliklerin kullanımı kolaylaştıracak boyutta kesilmesi sağlanır. Lateks taban uygulaması ile son halini alan çim halıların kullanıma sunulduğu söylenebilir. Yapısal olarak çok dayanıklı olan yapay çim halı dekoratif ve sportif olmak üzere iki farklı seçenek ile satışa sunulur.


Suni Çim Halı Kullanım Alanları Nelerdir? Hangi Halı Nerede Kullanılır?

Suni çim halı dendiğinde akla hep halı sahalar gelse de sportif kullanım da dahil olmak üzere suni çim halıların kullanım alanlarında çok ciddi çeşitliliğin var olduğunu ifade etmek gerekir. Tenis kortu, spor salonu, ev ve bahçe dekorasyonu, okul, otel ve daha pek çok alanda bu halıların rahatlıkla kullanılabildiğini vurgulamak gerekiyor.

Kullanım standartlarını ev, okul veya otel gibi sınıflandırmak yerine dekoratif ve sportif anlamda 2’ye ayırmak çok daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda bu halı çeşitlerinin nerede ve nasıl kullanıldığına gelin daha yakından bir göz atalım!


Dekoratif Çim Halı ve Kullanım Alanları

Dekoratif çim halı adından da anlaşılabileceği üzere dekoratif amaçlarla kullanılan ürünlerdir. Dekorasyon ve peyzaj için tercih edilen bu halıların dolgusuz bir şekilde sunulduğunu ifade etmek gerekir. 5 mm ile 15 mm arasında değişen hav boyları ile ekonomik seçeneklerden yararlanılması mümkündür.

Ekonomikliği bir kenara bırakıp daha kaliteli çözümlere ulaşmak isteyenler için ise 18 mm ile 55 mm arasında değişen hav boylarına sahip yapay çim halılardan yararlanılması mümkündür. Doğal çim görünümü elde etmek amacı ile tercih edilen bu halıların monofilament modeller arasında olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Görsel açıdan oldukça başarılı bir ürün olmasının yanı sıra uygulaması da oldukça basit bir seçenek olan suni çim halıların uygulaması sırasında teknik destek verdiğimizi de ifade etmek isteriz. Siz değerli müşterilerimizin taleplerine uygun bir şekilde hazırlanan ürünler yine kusursuz bir şekilde uygulanarak kalitenin ön plana çıkarılması sağlanır.

Tenis kortlarında kullanılan suni halı çimlerde ise amaç topun yerden hızlı sekmesidir. Bu da silis kum dolgulu halı sahaların tercih edilmesini gerekli kılar. 18 mm ile 30 mm arasında değişen hav boylarına sahip sentetik çim tenis kortları için kusursuzdur. Futbol kategorisine bakıldığında ise sahanın tipine göre 2 çeşit üründen söz etmek gerekir. Halı saha ve profesyonel saha seçenekleri için 40 mm hav boyuna sahip halı tercih edilebilmektedir.

Dekoratif amaçlarla kullanılan halılardan farklı olarak işlevselliği de ciddi manada dikkat çeken bu halı saha modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklerden bir tanesi ile kaliteli kullanıma kapı aralayabilirsiniz.


  • Futbol ve diğer amaçlarla kullanılan dolgusuz çim halı çeşitleri
  • Golf için kullanılan dolgusuz çim halı çeşitleri
  • Tenis için kullanılan kum dolgulu çim halı çeşitleri
  • Kum dolgulu çok amaçlı suni çim halı çeşitleri
  • Halı saha için kullanılan kum ve granül dolgulu çim halı çeşitleri
  • Profesyonel futbol sahaları için kullanılan kum ve granül dolgulu çim halı çeşitleri
  • Hokey ve Rugby (Ragbi) için kullanılan kum ve granül dolgulu çim halı çeşitleri

Suni Çim Halı Seçerken Dikkat Edilecekler

Suni çim halı, kullanım alanları oldukça farklılaşan ürünler olduğundan kullanıma uygun seçimler yapmak oldukça değerlidir. Zira hav boyu ya da iplik çeşidi doğru seçilmemiş ürünlerin kullanımı zorlaştıracağı gibi performans düşüklüğüne de neden olabileceğini ifade etmek gerekir. Bu tür olumsuzluklardan uzak durmak mı istiyorsunuz?

Bize ulaşarak suni çim ve çim halı kullanım taleplerinizi iletebilirsiniz. Bize iletilen talepleri en sağlıklı şekilde cevaplamak adına çalışmalar gerçekleştirerek kullanımınıza en uygun ürünlerin ortaya çıkarılmasını sağlıyoruz. Üretim aşamasından uygulama aşamasına ulaşana değin sizlerden gelen taleplere en başarılı çözümleri sunuyoruz.

Yapay çim halı konusunda birbirinden özel çözümlerden faydalanmanızı sağlarken yüksek standartlar ürünler ve kusursuz hizmetlerden faydalanmanızın da yollarını arıyoruz. Alanında fark yaratan bir marka olmanın da bilinci ile sizlere sunduğumuz çözümlerden hemen yararlanabilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi ve sorularınız için tr.integralgroup.com.tr sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler