En İyi Yapay Çim ve Yapay Çim Maliyeti

En İyi Yapay Çim ve Yapay Çim Maliyeti

Yüzey yeterince düz olduğu sürece hemen hemen her yere suni çim döşenebilir. Bir spor sahasına suni çim kurulumu ya da diğer bir deyişle suni çim montajı ortalama altı ila sekiz hafta gibi kısa bir süre zarfında tamamlanmaktadır. Sporun türüne ve kullanımına bağlı olarak belirli bir yapı, dolgu malzemesi (kum, kauçuk) ve suni çim lifleri tercih edilir. Genel olarak yapay çim kurulumu işlemi 5 adımda tamamlanmaktadır:

 • Adım 1. Arazi yüzeyini pürüzsüz hale getirmek
 • Adım 2. Gerekli ölçümleri gerçekleştirmek
 • Adım 3. Esnek bir tabakanın montajı
 • Adım 4. Suni çim döşeme
 • Adım 5. Suni çim boşluklarını dolgu malzemesi ile doldurmak
 • Adım 6. Suni çim sahanız kullanıma hazır

Ancak tüm bu adımları kendiniz gerçekleştirmeye karar verirseniz, siz kullanıcılarımız ile belli başlı işlemlere dikkat etmelisiniz. İlk olarak, yüzeyde döşeli olan eski çim tamamen çıkarılır ve ardından yüzey üst toprak ile tamamen düzeltilir. Sonrasında:

 • Suni çimi çıkarın ve düzeltin.
 • Yüzeyi 50 cm mesafeden suni çim ankrajlarla sabitleyin.
 • Dikişli döşeme yaparken: her iki taraftan katlayın ve 3 cm genişliğinde bir kenarlık kesin.
 • Özel suni çim bandını yerleştirin, çimi geriye doğru katlayın ve üzerine baskı uygulayın.
 • Bir maket bıçağı ile çıkıntılı kenarları kesin.

 

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapay bir çim sahasının bakımı oldukça kolaydır. Özel amaçlı ya da kamu kullanımları için suni çim tercih edilmesi durumunda, suni çim yüzeyini düzenli olarak fırçalamak, atıkları ve yaprakları temizlemek ve gerekirse boşlukları tekrar kumla doldurmak oldukça yeterli hamleler olacaktır. Suni çiminizi mümkün olduğunca uzun süre o güzel ve kaliteli görünümü ile korumak için suni çim üreticisi tarafından düzenli bakım gerçekleştirilmesi inanılmaz büyük bir önem arz etmektedir. Spor uygulamaları için kurulumu gerçekleştirilmiş olan suni çim de aynı özeni gerektirir.

yapay çim maliyeti

Antrenmanlar esnasında yüksek performans özelliklerini en iyi şekilde korumak için bu parkur ayrıca düzenli profesyonel bakım gerektirmektedir. Dolgunun sıkıştırılması, suni çimin derinlemesine temizlenmesi ve her türlü onarım gibi kapsamlı çalışmalar bu rutinler esnasında yapılır. Suni çim zemine sahip bir spor sahası 15 yıla kadar yapısını koruyabilir. Yıllarca süren yüksek kalite ve güvenilir kullanım performansı için diğer alternatiflere kıyasla nispeten az miktarda bir çaba gerektirmektedir.

 

Suni Çim Döşeme Sistemi Beraberinde Herhangi Bir Dezavantaj Getirir mi?

Birçok insan balkonda ya da spor sahasında suni çime aşinadır, ancak bahçe için dekoratif çeşitler hala pek bilinmemektedir. Bu gibi alanlarda kullanılacağı takdirde suni çimin fiyatı ve döşeme maliyeti değil, satın almadan önce çok daha farklı soruların cevapları netleştirilmelidir. Suni çimin bazı avantajları herkesçe oldukça açıktır. Yazın kuru havalarda ve yakıcı güneş ışığında bile yeşil rengini korur, rengi solmaz ya da herhangi bir değişim göstermez. Alerji açısından bakıldığında, doğal çimenler, alerjisi olan insanlar için çok büyük bir problem teşkil edebilir. Suni çim bu riski oluşturmaz. Öte yandan, suni çim için gübre temini de gerekli değildir, böylece maliyetten ve emekten kolaylıkla tasarruf edebilirsiniz. Böcekler ve zararlı haşere türevleri açısından bakıldığında ise, suni çim ya da çim halı böcekler veya diğer türev canlılar saklanamaz. Bu aynı zamanda çimi korumak için gereken çabayı da önemli ölçüde azaltır. Doğal çim durumunda, çeşitli etkiler bitkilerin ölümüne yol açabilir. Yayılan yosunlar, yabani otlar ve ayrıca çim üzerinde duran veya yatan benler, tarla fareleri çimlere zarar verebilir ve çim tohumlarının yeniden ekilmesini gerektirebilir. Bu tür durumlar suni çim söz konusu olduğunda gerçekleşemez, bu da doğal çimin bakımı üzerine sarf edilen çabanın artık gerekli olmadığı anlamına gelir.

Çok sıcak ve kuru dönemlerde her doğal çim uygun şekilde sulanmalıdır. Aksi takdirde, sağlıklı ve bakımlı bir çim hızla zarar görebilir, kuruyabilir. Suni çim kuraklığın etkilerine dayanır ve böylece büyük ölçüde tasarruf elde etmenize vesile olur. Çimlerin büyümesi ve yürünebilir olması biraz zaman alır. Suni çim ise döşendikten hemen sonra en ideal boyutta kullanıma hazırdır ve gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Kazıma, çim için önemli bir bakım rutinidir, yosun ve diğer istenmeye bitki örtülerinin oluşumunu önler, toprağı havalandırır ve böylece daha iyi büyüme sağlayabilir. Ancak, bu önlem oldukça yorucudur, çünkü nispeten yüksek bir efor harcaması gerektirir. Suni çim ile bu bakım ritüeli gerekli olmamaktadır.

 

Yapay Çim Döşeme Sistemi Herkes İçin Bütçe Dostu mudur?

Yapay çim maliyeti oldukça değişkendir. Bahçe ya da balkon için tasarlanmış olan basit varyantlar, Avrupa'da metrekare başına yaklaşık 10 Euro'ya mevcuttur. Prensip olarak, bu ürünler esnek bir yapıya sahip değildirler ve genellikle daha kısa bir hizmet ömrü sunarlar. Ancak şirketimiz Integral Group'tan çok daha uygun fiyatlarla çok daha profesyonel ve kaliteli hizmeti kolaylıkla bulabilirsiniz. Her seferinde profesyonel bir yaklaşım sergileyerek tüm müşterilerimize en üst kaliteyi sunmayı hedefliyoruz. Uzun yıllardır bu sektördeki en önemli yapay çim üreticilerinden biri olarak çok çeşitli ürünler üretmekteyiz. Bu nedenle ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya, Malta, Bosna Hersek, Suudi Arabistan ve daha birçok ülke ile düzenli ihracat bağlantılarımız bulunmaktadır. Her ürün için uzun bir kullanım ömrü garantisi veriyoruz.

 yapay çim kurulumu

Suni çim toplam maliyeti çeşitli faktörlerden oluşur. Bunlar suni çimin türü veya metrekare fiyatı, gerekli alan, muhtemelen yüzeyin hazırlık amaçlı tesviyesi, gerekirse eski çimin kaldırılmasıdır. Tüm bu faktörlerin yanı sıra profesyonel kurulum maliyetleri, nakliye ya da teslimat maliyetleri, kum ya da granül gibi ek malzemeler fiyatların değişmesinde belirleyici unsurlardır. Yüzeyin düzleştirilmesi veya mevcut çimlerin kaldırılması gibi hazırlık çalışmalarının yanı sıra profesyonel döşeme için nakliye maliyetleri ve fiyatları, bir üretici firmadan bir diğerine büyük ölçüde değişir. Bir yandan bu, toplam fiyat hakkında genel bir açıklama yapılamayacağı anlamına gelmektedir Öte yandan, teklifleri birbirleriyle karşılaştırmak da siz kullanıcılar için faydalı olacaktır.

 

Suni Çim Döşeme Hayatımıza Değer Olarak Ne Gibi Katkılar Sağlıyor?

Bahçelerde sorun ve olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için döşeme işlemi profesyonelce yapılmalıdır. Ayrıca granül ya da kum kullanımı iyi planlanmalıdır. Suni çim döşendikten sonra çeşitli avantajlar elde etmek için özel bir granül ya da kum uygulanabilir. Özel kum, çimi ağırlaştırır ve böylece istenildiği gibi ve hizalandığı gibi kalmasını sağlar. Özellikle daha yumuşak ve daha yüksek çim döşemelerinde, kum ya da granüller "sapları" stabilize etmek için faydalıdır ve hatta gereklidir. Malzemenin doldurulması stabiliteyi arttırır. Suni çim üzerindeki yüründüğü için çimin ömrü kum tarafından uzatılabilir. Sentetik elyaftan yapılan çim, ağırlığı nedeniyle tümsek oluşturma gibi reaksiyonlar meydana getirmez ya da kolay kolay kaymaz. Özellikle çimlerin zarar görmemesi için temizlik ihmal edilmemelidir. Hayvan pislikleri, dallar, taşlar veya diğer başlatılan kirler de düzenli olarak toplanmalıdır. Granüllerin ya da kumun da çıkarılmamasına dikkat edilmelidir. Gerekirse kum vakumlanır ya da bir başka deyiş ile çıkarılırsa, çıkarılan miktarın yerine tekrar temizleme işlemi sonrasında özen ile serpilmesi gerekebilir.

Bakım için, çimi düzenli aralıklarla fırçalamak önemlidir. Biçme, gübreleme, kazıma bu anlamda suni çimin hayatımıza getirileri ile birlikte oldukça uzak bir geçmişte kaldı diyebiliriz. Suni çim doğal çimin gerektirdiği gibi vakit kayıplarına son vererek en kapsamlı hizmeti sunan yapay çim üreticileri ile çalışmaya karar verdiğiniz takdirde hayatınıza oldukça büyük bir kolaylığı getirmiş olursunuz. Bu anlamda sizlere endüstri içerisinde tecrübeli bir ekip olarak yardımcı olmaktan onur duyarız. Eğer proje ve ürün skalamız ile ilgili daha detaylı bil edinmek istiyorsanız ekibimizden bir uzman ile bir görüşme gerçekleştirebilir ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazımıza bu link üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler