Spor Sahası Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Spor Sahası Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Spor sahası zemin kaplamalarında (hem kapalı saha zemini hem de açık hava spor sahası zemini) spor aktivitelerinizi sağlıklı ve verimli bir şekilde sürdürebilmeniz için spor sahasına uygun zemin seçimi son derece önemlidir. Bu nedenle doğru spor zemin kaplamasını seçmek ve süreci bu seçim doğrultusunda yönetmek aslında bir zorunluluktur.

 

Spor Sahası Kaplaması Çeşitleri

Spor salonu zemin kaplama çeşitleri denildiğinde yedi temel spor sahası zemin kaplama türünden bahsetmek mümkündür. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

spor-sahası-zemin-kaplama-maliyeti

  • Akrilik Spor Zemin Kaplamaları

Akrilik spor zemin kaplaması ile basketbol, ​​voleybol ve tenis için sert ve esnek zeminler oluşturmak mümkündür. Zemin kaplaması istenilen renk ve kaymaz yapı ile sunulabilmektedir. Farklı hava koşullarından etkilenmediği için gönül rahatlığıyla kullanılabilen bir ürün olan akrilik zemin kaplama, genellikle asfalt veya beton üzerine uygulanır. 2-3 mm kalınlığında ve elastik bir yapıya sahip olması sayesinde ürün, yaralanma riskini en aza indirir.

 

  • Kauçuk Spor Zemin Kaplaması

Sürekli kullanılacak spor alanları için en ideal kaplama çeşidinden biri olmakla beraber birçok farklı spor branşı için uygun ve uzun ömürlü bir üründür. Ayrıca kauçuk spor zemin kaplamalarını spor salonlarında fitness kauçuk zemin kaplama olarak kullanmak mümkündür.

 

  • Poliüretan Spor Zemin Kaplamaları

Poliüretan kaplama, beton yüzeylere uygulanan kolay temizlenebilir ve koruyucu bir zemin kaplama çeşididir. Mat boyası sayesinde ışık yansımalarını tamamen engeller. Yerdeki ağır cisimlerin yaptığı basınçtan etkilenmez. Poliüretan esaslı boya ile kaplandığı için ürün, çizilmelere ve aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. Uzman bir firma tarafından uygulandığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

 

  • Tartan Spor Zemin Kaplaması

Tartan zeminler esnekliği, darbe emiciliği, UV dayanımı, ısıl farklılıklarda deforme olmayan yapısı, hijyenik ve çevre dostu özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Temizlemesi kolay olmasının yanı sıra kaymaz bir yapıya sahiptir. SBR ve SBR+EPDM olarak iki farklı sistem uygulanabilmektedir. Futbol sahalarında çok sık görülmeyen ancak futbolun oynanabileceği çok amaçlı spor sahalarında sıklıkla tercih edilen tartan akrilik zemin kaplama, birçok spor sahasında en çok tercih edilen zemin kaplama çeşitlerinden biridir.

Tenis kortu ve futbol sahası yapımında kullanılabilir. Sahada topun kontrolünü sağlamanın yanı sıra baskıyı absorbe etmek gibi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Maliyet olarak diğer zemin kaplama çeşitleri ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip olup, tüm dış mekân sporları için son derece uygundur (Kapalı spor sahası zemin kaplama ürünü olarak kullanılması tavsiye edilmez).

 

  • Tartan Zemin (SBR)

Renkli ve ultraviyole dayanıklı SBR granüllerinin poliüretan bağlayıcılarla karıştırılmasıyla elde edilir. Demir oksit veya krom oksit yardımıyla elde edilen karışımın yerinde dökülerek renklendirilmesi ile oluşturulan bir spor zemin kaplama sistemidir. İstenilen kalınlıklarda oluşturabilen zemin, esnek ve su geçirgen olması nedeniyle özellikle sporcu sağlığı açısından avantajlıdır.

 

  • Tartan Zemin (SBR + EPDM)

İlk katman SBR kauçuk granüllerinden elde edilir. Poliüretan bağlayıcılardan elde edildikten sonra istenilen renkte EPDM granülleri poliüretan bağlayıcılarla birlikte dökülerek ikinci kat hazırlanır ve zemin kullanıma hazır hale getirilir.

 

Spor Sahası Zemin Kaplama Üreticileri

kapalı-spor-sahası-zemin-kaplama

Spor sahası zemin kaplama alanında faaliyet gösteren birçok firma mevcuttur. Bu firmaların çoğu hem yurtiçinde hem de yurtdışında faaliyet göstermektedir. Her nereye uygulama yaptıracak olursanız olun, seçtiğiniz firmanın güvenilir bir firma olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde hem paranızı boşa harcamış hem de spor yapacak kişileri tehlikeye atmış olursunuz.

 

Spor Sahası Zemin Kaplama Fiyatları

Her üründe olduğu gibi spor sahası zemin kaplama maliyeti üzerinde etkisi olan ana faktörler bulunmaktadır. Spor sahasının büyüklüğü, uygulamanın yapılacağı alanın özellikleri, hangi spor zemin kaplama ürününün seçileceği gibi birçok faktör fiyatta değişikliğe neden olabilir. Bu sebeple tercih etmiş olduğunuz firma ile iletişime geçmeniz önerilir.

Eğer sizler de alanında uzman bir firmadan destek almak istiyorsanız ürünü uzun yıllar kullanmakla kalmaz, aynı zamanda tasarruf etmiş olursunuz. Bu nedenle hemen bizimle iletişime geçebilir veya web sitemize göz atabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki formu doldurup talep oluşturabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede size geri dönüş sağlayacak ve isteklerinizi bize iletecektir. Integral Group olarak tüm süreçlerde her zaman yanınızdayız!

Sosyal Medyada Paylaş
Diğer Haberler